Muzyka relaksacyjna dla kota - jaki rodzaj wybrać?

Muzyka relaksacyjna dla kota – jaki rodzaj wybrać?

Możesz uspokoić swojego kota za pomocą muzyki, wybierając utwory, które mają podobne tempo i częstotliwość do tych używanych w naturalnej komunikacji między ludźmi i kotami. Jednak niektóre utwory muzyczne mogą wywoływać negatywne emocje. Jeśli nie jesteś pewien, jaką muzykę puszczać swojemu kotu, przeczytaj dalej, aby poznać kilka wskazówek.

Unikanie muzyki wzbudzającej negatywne emocje u kota

Unikanie muzyki wzbudzającej negatywne emocje jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, koty nie lubią słuchać muzyki, którą my uznalibyśmy za przyjemną. Według najnowszych badań, koty wolą muzykę, która jest specyficzna dla ich gatunku. Ten rodzaj muzyki nie jest tak niepokojący jak muzyka klasyczna i może pomóc uspokoić koty i zmniejszyć lęk separacyjny.

Wybieranie muzyki, która jest w zakresie częstotliwości i o podobnych tempach do tych używanych w naturalnej komunikacji przez każdy gatunek

Muzyka jest ważnym elementem dobrostanu zwierząt i wiadomo, że wpływa na nastrój. Różne gatunki muzyczne wywołują różne emocje u różnych zwierząt, ale efekty są podobne. Dlatego wybór muzyki w zakresie częstotliwości i tempa, które każdy gatunek kota wykorzystuje do naturalnej komunikacji, jest kluczowy dla poprawy kociego nastroju i dobrostanu.

Naukowcy z University of Wisconsin zaproponowali teoretyczne ramy doboru muzyki w zakresie częstotliwości i tempach używanych przez każdy gatunek kota. Autorzy badania, David Teie i psychologowie Snowden, postawili hipotezę, że muzyka będzie różnie oddziaływać na koty w zależności od ich nastroju. Stwierdzili, że koty reagowały na utwór muzyczny o częstotliwości podstawowej o dwie oktawy wyższej niż muzyka ludzka i szybszym tempie.

Na przykład, jeśli badanie dotyczyło karpia, dobrym pomysłem może być wybór muzyki z gatunku bluesa, podczas gdy w badaniu nad gołębiami przyglądano się muzyce klasycznej. Z kolei karpie nauczyły się rozróżniać muzykę klasyczną od bluesowej. Dodatkowo gołębie reagowały też inaczej na nowe bodźce niż ludzie.

Naukowcy próbowali odtworzyć efekt Mozarta u ludzi, ale nie udało im się to. Pomimo tego, wielu badaczy nadal wykorzystuje utwór Mozarta K.448 w swoich badaniach, aby pomóc zwierzętom. Ale, efekty są często przypadkowe, a efekty mogą nie mieć zastosowania do innych segmentów tej samej kompozycji.

Koty nie dbają zbytnio o muzykę, ale lepiej reagują na muzykę, która jest specjalnie dla nich przeznaczona. Niektóre z tych utworów zostały skomponowane przez Davida Teie, kompozytora muzyki przyjaznej kotom. Muzyka powinna być w zakresie częstotliwości i tempa używanego w naturalnej komunikacji między kotami i ludźmi.

Instrumenty muzyczne mają swoje unikalne cechy, a wybór muzyki zbliżonej do tych używanych przez poszczególne gatunki kotów sprawi, że doświadczenie będzie bardziej satysfakcjonujące zarówno dla kotów, jak i ludzi. Muzyka sprawi, że kot poczuje się dobrze i zachęci go do interakcji z Tobą.

Tempo i zakres częstotliwości wykorzystywany w naturalnej komunikacji przez każdy gatunek kota jest niezbędny do skutecznego szkolenia kota. Różne dźwięki będą miały różny wpływ na różne koty, ale najważniejsze jest, aby wybrać muzykę, która zaspokoi ich nastroje.

Badania wykazały również, że muzyka może poprawić samopoczucie kotów. Na przykład w niewoli małpy wystawione na działanie muzyki z radia wykazywały mniej objawów stresu i były mniej skłonne do niekończącego się tempa. Efekt ten został potwierdzony w 20-tygodniowym badaniu, w którym uczestniczyły małpy. Wykazano również, że małpy, które mają możliwość kontrolowania swojego otoczenia, są mniej zestresowane.

Korzyści płynące z muzyki specyficznej dla kotów

W nowym badaniu stwierdzono, że odtwarzanie muzyki relaksacyjnej specyficznej dla kotów podczas wizyty u weterynarza może pomóc kotom poczuć się bardziej swobodnie. Naukowcy z Louisiana State University stwierdzili, że koty były mniej zestresowane podczas słuchania muzyki. Muzyka ta składa się z nut o wysokiej częstotliwości, które naśladują kocie wokalizy. Według naukowców, te dźwięki zmniejszają fizjologiczny poziom stresu u kotów i zwiększają jakość opieki nad nimi.

Muzyka została specjalnie nagrana dla kotów, aby zmniejszyć niepokój, który jest częstą przyczyną stresu u ludzi. Na przykład, kiedy ludzie odwiedzają weterynarza, doświadczają niepokoju. Koty nie rozumieją jak działa gabinet lekarski i mogą negatywnie zareagować na wizytę. Muzyka może pomóc kotom zrelaksować się przed i w trakcie wizyty.

Podczas gdy ludzie korzystają z muzyki, koty również lubią dźwięki natury. Wielu właścicieli kotów woli odtwarzać te dźwięki dla swojego kociego przyjaciela. Świergot ptaków, świerszcze i inne dźwięki są znane z tego, że pomagają kotom się zrelaksować. Niektóre koty wolą również miękkie instrumenty, takie jak gitara. Podczas gdy niektóre koty preferują dźwięk muzyki, inne wolą muzykę klasyczną.

Naukowcy zauważyli również, że koty reagują na muzykę charakterystyczną dla danego gatunku inaczej niż na inne utwory. Stwierdzili, że koty były bardziej zainteresowane słuchaniem muzyki specyficznej dla danego gatunku i ocierały się o głośnik, gdy ten grał. W rezultacie Teie zaczął sprzedawać muzykę miłośnikom kotów na swojej stronie internetowej Music for Cats.

Kolejną zaletą muzyki specyficznej dla kotów jest to, że jest ona kojąca dla ludzi. Muzyka może pomóc zmniejszyć stres podczas wizyty u weterynarza, która może być stresującym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego kota. Koty są bardzo wrażliwe i wybredne, jeśli chodzi o muzykę, a odtwarzanie muzyki dedykowanej kotom pomoże je uspokoić.

Muzykoterapia ma wiele korzyści dla ludzi i zwierząt. Obniża poziom stresu, zmniejsza ból i pomaga w rehabilitacji po udarze. Muzyka poprawia również pamięć. W badaniu stwierdzono również, że muzykoterapia może poprawić jakość życia u ludzi i zwierząt. Z tych powodów korzyści płynące z muzyki relaksacyjnej dla kotów są oczywiste.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *