5 Rośliny trujące dla chomika królika i innych gryzoni

5 Rośliny trujące dla chomika królika i innych gryzoni

Jeśli masz królika chomika, być może zastanawiasz się, które rośliny mogą być niebezpieczne dla twojego zwierzaka. Prawda jest taka, że wiele pospolitych roślin może być toksycznych dla Twojego pupila. Oto kilka najczęstszych z nich i jak ich unikać. Podczas gdy wiele owoców jest bezpiecznych dla królików, unikaj nasion i pestek. Zawierają one śladowe ilości cyjanku. Do najbardziej niebezpiecznych należą pestki brzoskwiń, pestki wiśni i pestki jabłek.

Cis

Cis to trująca roślina występująca w rodzinie psiankowatych. Ma gwałtownie zaostrzone liście i ciemnozielony, jaśniejszy spód. Rośnie od krzewów do średniej wielkości drzew. W zależności od gatunku cis może żyć nawet kilkaset lat. Jego gałązki za młodu są elastyczne i zielone, ale z wiekiem brązowieją. Nasiona cisa są twarde i ciemnobrązowe.

Cis jest silnie trujący dla zwierząt gospodarskich, w tym kóz, owiec i koni. Nawet jedna roślina cisu może być śmiertelna dla konia. O ile nasiona nie są śmiertelne dla królików chomików i innych gryzoni, to są trujące dla przeżuwaczy i koni. Jeśli więc myślisz o uprawie cisa na swoim podwórku, zastanów się dwa razy.

Wiele pospolitych roślin ogrodowych jest toksycznych dla chomików. Toksyczne są m.in. jaskier pospolity, wiciokrzew i prymat. Niektóre środki chemiczne stosowane do pielęgnacji trawników również mogą być szkodliwe dla chomików. W razie jakichkolwiek pytań należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Chomiki uwielbiają żuć. Muszą coś gryźć, aby ich zęby były równe. Jeśli żują drewno, może to uszkodzić ich zęby lub spowodować inne komplikacje. Aby temu zapobiec, możesz zapewnić swojemu chomikowi patyczki do żucia ze sklepów zoologicznych.

Woody nightshade

Woody nightshade jest jedną z najbardziej trujących roślin dla królików. Liście i łodygi tej rośliny zawierają toksyczne alkaloidy zwane solaniną. Podczas gdy małe ilości nie są szkodliwe dla królików, duże dawki mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe, osłabienie, a nawet paraliż. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów u swojego królika, natychmiast poszukaj pomocy medycznej.

Inną rośliną, która jest silnie toksyczna dla królików jest cis. Chociaż nie jest śmiertelny, liście i jagody tej rośliny mogą powodować reakcje alergiczne. Suche gałęzie cisu są jeszcze bardziej toksyczne. Cis zawiera wiele substancji chemicznych, które mogą powodować nagłą śmierć u królików. W łagodnych przypadkach objawy obejmują dyskomfort w brzuchu, trudności w oddychaniu i drżenie.

Rododendrony i inne azalie mogą być również toksyczne dla królików. Podczas gdy nie są one toksyczne dla królików domowych, mogą być niebezpieczne dla dzikich. Jeśli uprawiasz je w pobliżu swojego królika, trzymaj je wysoko i poza zasięgiem. Jeśli zauważysz liście spadające z tych roślin, usuń je jak najszybciej.

Poza tym, że jest to roślina trująca dla królików, koszyczek drzewiasty jest również trujący dla królika chomika i innych małych gryzoni. Chociaż króliki nie spożywają łatwo trujących roślin, powinieneś zawsze sprawdzić u lekarza weterynarii, czy Twój królik nie jest narażony na kontakt z którąś z nich.

Koszulki Deadly Nightshade są dostępne przez niezależnych artystów. Są one dostępne w kilku kolorach i rozmiarach. Zbiorniki te są idealne do noszenia pod swetrem lub samodzielnie.

Ragwort

Możliwe jest zatrucie twojego chomika królika lub innych gryzoni poprzez podanie im ragwort. Jest to roślina dwuletnia, która tworzy płaską koronę z rozgałęzionych liści. Rośnie do 31 cali wysokości i wytwarza żółte kwiaty. Jeśli znajdziesz tę roślinę rosnącą na Twoim podwórku, należy ją jak najszybciej usunąć. Korzenie powinny zostać wyrwane i usunięte z dala od Twoich zwierząt i innych pupili. Uważaj jednak, aby nie jeść roślin, jeśli są już uschnięte, ponieważ trucizna pozostaje aktywna nawet wtedy, gdy już nie kwitną.

Objawy zatrucia ragwort nie są łatwo zauważalne, dopóki wątroba nie zostanie uszkodzona. Wczesne objawy to utrata apetytu, depresja, biegunka i utrata wagi. Do cięższych objawów należy wyraźna żółtaczka i nieprawidłowe zachowanie. Enzymy wątrobowe i kwasy żółciowe mogą wskazywać na uszkodzenie wątroby, a biopsja wątroby może ujawnić mikroskopijne nieprawidłowości. W ciężkich przypadkach zwierzę może umrzeć w ciągu kilku dni.

Jeśli masz królika chomika lub innego gryzonia, nie powinieneś karmić go ambrozją. Może ona spowodować niewydolność wątroby, a nawet doprowadzić do śmierci. Upewnij się, że ogród znajduje się z dala od pól ragwortu i pól siana. Używanie sprayów zabijających ragwort jest opcją, ale powinieneś być ostrożny zanim zdecydujesz się na ich użycie.

Jeśli uważasz, że Twój królik chomik lub inny gryzoń zjadł ragwort, ważne jest, aby natychmiast zabrać swojego królika chomika do lekarza weterynarii. Jeśli nie chcesz podejmować ryzyka, skontaktuj się z Centrum Kontroli Zatruć dla Zwierząt ASPCA.

Hemlock

Hemlock jest trującą rośliną, która wytwarza parasolowate skupiska białych kwiatów w lecie. Rośnie w wilgotnych miejscach i ma charakterystyczny zapach, gdy liście są zgniecione. Zwierzęta takie jak owce i bydło unikają jej, ale nawet niewielka ilość cykuty może być śmiertelna.

Hemlock może być bardzo toksyczny dla królików. Roślina ta ma wysokie stężenie cyjanku, który jest toksyczny dla królików. Hemlock może również powodować silne wymioty i biegunkę u królików. Jest również toksyczny dla chomików i innych gryzoni. Dlatego też zaleca się, aby trzymać ją z dala od królika przez cały czas.

Poinsecja

Poinsecje to popularne dekoracje na zimowy sezon świąteczny. Jednak wiele osób ma błędne przekonanie, że rośliny te są śmiertelnie niebezpieczne. To błędne przekonanie opiera się na opisie przypadku z 1919 roku, który twierdził, że maluch zmarł po zjedzeniu liści poinsecji. Chociaż nie zawsze tak jest, nadal ważne jest, aby unikać poinsecji dla swoich zwierząt. Sok z tych roślin zawiera diterpenoidowe estry euforbolu, steroidy o właściwościach saponiny i lateksu. Związki te mogą powodować szeroki zakres problemów, od biegunki do wymiotów.

Liście poinsecji są gorzkie dla królików, choć nie jest to dla nich śmiertelne. Jednak sok, który wytwarzają te rośliny, jest drażniący dla jamy ustnej, skóry i przewodu pokarmowego królika. W przypadku, gdy królik zje liście poinsecji, lekarze weterynarii poddadzą zwierzę opiece wspomagającej, takiej jak płyny, aby uniknąć odwodnienia i leki zapobiegające dalszym wymiotom.

Chociaż poinsecje nie są bardzo toksyczne dla chomików, nie są całkowicie nieszkodliwe. Inne popularne rośliny mogą być szkodliwe, w tym choinki. Igły choinek mogą powodować podrażnienia w jamie ustnej i żołądku, ale rzadko skutkują poważnymi chorobami.

Liście poinsecji są również toksyczne dla królików, które prawdopodobnie będą się na nich pasły. Króliki potrzebują bezpiecznego środowiska i powinny być trzymane z dala od niebezpiecznych roślin. Należy również pamiętać, że króliki potrzebują odpowiedniego odżywiania, aby zachować zdrowie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *