Co oznaczają czerwone oczy u psa?

Co oznaczają czerwone oczy u psa?

Czerwone oczy u psa mogą być wskaźnikiem, że Twój pies ma jakiś problem medyczny. Twój lekarz weterynarii może zdiagnozować ten problem. Ten artykuł obejmuje takie tematy jak zapalenie spojówek, wrzody rogówki, alergie i rak. Jeśli widzisz swojego psa z czerwonymi oczami, zabierz go natychmiast do weterynarza.

Conjunctivitis

Psy mogą cierpieć na zapalenie spojówek, które jest stanem zapalnym tkanki oka. Stan ten jest bardzo niekomfortowy i drażniący dla psa, dlatego nie należy go traktować lekceważąco. Najważniejszą rzeczą do zrobienia jest skonsultowanie się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania właściwej diagnozy i leczenia. Weterynarz użyje oftalmoskopu, aby zajrzeć do oczu Twojego psa. Podczas badania zostanie sprawdzony wzrok psa i produkcja łez, a także ciśnienie wewnątrz każdej gałki ocznej. Weterynarz sprawdzi również, czy w oku Twojego psa nie ma wydzieliny lub obcych przedmiotów.

Podczas gdy zapalenie spojówek u psów jest częstym zjawiskiem, ważne jest, aby wiedzieć, że przyczyna może być różna. Czasami przyczyną może być fizyczny czynnik drażniący, taki jak drażniący, a w innych przypadkach może to być alergia lub guz. Po zidentyfikowaniu przyczyny dolegliwości, lekarz weterynarii może określić najlepsze leczenie dla Twojego psa. W międzyczasie należy koniecznie szukać objawów zapalenia spojówek, aby móc szybko i właściwie leczyć psa.

Najczęstszym sposobem leczenia zapalenia spojówek u psów są antybiotyki. Leki są zazwyczaj stosowane miejscowo, ale mogą im towarzyszyć antybiotyki doustne. Może również obejmować antyoksydanty lub leki przeciwwirusowe. W rzadkich przypadkach może być wymagana operacja w celu skorygowania nieprawidłowości powiek. Jeśli schorzenie powoduje, że pies drapie oczy, może być konieczne zastosowanie kołnierza elżbietańskiego lub szyszki, aby powstrzymać go od łapania za oko.

Pies może mieć zapalenie spojówek w wyniku infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Tego typu infekcje są powszechne u szczeniąt i młodych dorosłych, ale mogą dotyczyć każdej rasy. Jeśli pozostawione bez leczenia, zapalenie spojówek może prowadzić do uszkodzenia rogówki. Chociaż jest mało prawdopodobne, że będzie to trwałe, nadal ważne jest, aby szukać pomocy medycznej tak szybko, jak to możliwe.

Zapalenie spojówek u psa może być leczone antybiotykami lub steroidowymi kroplami do oczu. Leki na powiekę mogą być również stosowane w celu kontrolowania reakcji alergicznych. Jeśli stan jest spowodowany przez infekcję wirusową, być może trzeba będzie rozważyć operację. Można również użyć kropli do oczu, aby utrzymać oczy psa wilgotne i smarowane. Krople te mogą być również stosowane w celu złagodzenia swędzenia.

Wrzody rogówki

Jeśli u Twojego psa rozwinie się wrzód rogówki, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Wrzody te mogą być trudne do wyleczenia i wymagają interwencji chirurgicznej. Leczenie chirurgiczne obejmuje usunięcie nieprzylegającej tkanki za pomocą wacika lub wykonanie keratotomii siatkowej/punkcyjnej lub debridatu z użyciem wiertła diamentowego w celu zmiany powierzchni rogówki i usunięcia komórek nabłonka. Większość wrzodów rogówki goi się samoistnie po miesiącu, ale bardziej zaawansowane wrzody mogą wymagać dodatkowych zabiegów.

Gdy wrzód rogówki jest poważny, może być na tyle głęboki, że perforuje błonę Descemeta. W takich przypadkach wodnisty humor będzie wyciekał z oka. W końcu tęczówka i skrzep fibrynowy wypełnią otwór. 12-letni owczarek niemiecki miał w wywiadzie pannicę w obu oczach i przyjmował systemowo prednizon w celu leczenia schorzenia dermatologicznego. Jednak pomimo przyjmowania leków przeciwzapalnych wrzód pogłębiał się i wymagał interwencji chirurgicznej.

Weterynarz najpierw zbada powieki i oko. Będą szukać nieprawidłowości w symetrii powiek i pozycji źrenicy. Jeśli obecne są nieprawidłowe powieki, weterynarz włoży pod powieki specjalny składany papier, aby zmierzyć ilość łez produkowanych w ciągu minuty. Jeśli produkcja łez jest niska, pies najprawdopodobniej cierpi na KCS i może być predysponowany do owrzodzenia rogówki.

Wrzody rogówki u psów są spowodowane wieloma czynnikami, ale najczęstszą przyczyną jest uraz. Oko psa może doznać urazu, jeśli zostanie uderzone przez innego psa, podrapane łapami lub potarte ostrym przedmiotem. Kilka innych przyczyn wrzodów rogówki to infekcje bakteryjne, urazowe zapalenie powiek.

Wrzody rogówki u psów są bolesnym stanem charakteryzującym się zapaleniem i obrzękiem zewnętrznej powierzchni oka. Ponieważ rogówka chroni tęczówkę, źrenicę i ciecz wodnistą, schorzenia te mogą upośledzać widzenie. Nieleczone wrzody rogówki mogą prowadzić do trwałej ślepoty.

Alergie

Jeśli Twój pies wykazuje zaczerwienione oczy i chrypę, prawdopodobnie ma alergię. Stan ten może mieć charakter sezonowy lub ciągły. Lekarz weterynarii może wykonać badanie okulistyczne, aby ustalić źródło podrażnienia. W leczeniu mogą być zalecane leki, takie jak doustne antybiotyki, krople do oczu i maści miejscowe.

Lekarz weterynarii zbada oczy Twojego psa i może użyć kropli fluoresceiny lub wymazu z powierzchni oka, aby określić przyczynę problemu. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies może cierpieć z powodu alergii, lekarz weterynarii wykluczy inne przyczyny, w tym wtórne infekcje.

Jeśli oczy psa są czerwone i obrzmiałe, należy jak najszybciej odwiedzić lekarza weterynarii. Może to być reakcja alergiczna na konkretny pokarm lub alergen środowiskowy. W takich przypadkach należy unikać narażania psa na te alergeny. Oko jest istotną częścią ciała. Może powodować różne problemy zdrowotne, w tym infekcje oczu i choroby zapalne.

Objawowe alergie mogą być trudne do wykrycia. Lekarz weterynarii zapyta o styl życia i historię medyczną Twojego psa. Może on również pobrać krew w celu określenia podstawowych problemów zdrowotnych. Po ustaleniu przyczyny zaczerwienienia, lekarz weterynarii może przepisać odpowiednie leczenie. Zapewni to zdrowie i szczęście Twojego pupila.

Leczenie alergii u psów może być wyzwaniem, ale istnieją domowe środki, które możesz wypróbować, aby złagodzić ból i stan zapalny. Na przykład, herbata rumiankowa może być stosowana do wacika i zastosowana do dotkniętego oka. Pamiętaj, aby zastosować herbatę rumiankową dopiero po jej całkowitym ostygnięciu.

Oprócz alergii, czerwone oczy u psa mogą być również spowodowane przez infekcje lub potencjalnie zakaźne. W niektórych przypadkach czerwone oczy są objawem wirusowych lub bakteryjnych infekcji górnych dróg oddechowych. Jeśli twój pies ma ten stan, prawdopodobnie będzie miał gorączkę. W niektórych przypadkach, może być konieczne, aby szukać natychmiastowej pomocy medycznej. Niektóre inne przyczyny czerwonych oczu u psa obejmują jaskrę (zwiększone ciśnienie w oku), i keratoconjunctiva sicca (zaburzenie, które zmniejsza produkcję łez. To ostatnie może skutkować uszkodzeniem rogówki.

Dermatolodzy weterynaryjni mogą przepisać immunomodulator, aby kontrolować nadaktywną odpowiedź immunologiczną w oku. W ciężkich przypadkach lekarz weterynarii może zalecić doustne leki, które pomogą kontrolować swędzenie i zaczerwienienie. Mogą być również przepisane krople do oczu zawierające sterydy.

Rak

Czerwone oko psa może być spowodowane różnymi przyczynami. Może być spowodowane infekcją bakteryjną lub chorobą wirusową. W ciężkich przypadkach pies może potrzebować leczenia ratunkowego. Weterynarz może również zasugerować badanie krwi w celu ustalenia przyczyny. Inne możliwe przyczyny czerwonych oczu u psów obejmują choroby nerek, cukrzycę, kleszcze lub raka.

Chociaż guzy oczu u psów są często łagodne, mogą one zmienić strukturę i funkcję oka. Leczenie tych guzów różni się w zależności od rodzaju nowotworu, rasy i wieku psa. Leczenie może obejmować operację, krioterapię, terapię laserową lub promieniowanie. W poważnych przypadkach, enukleacja może być konieczne. Zabieg ten może zachować wzrok psa i zapobiec jego uszkodzeniu przez guz.

Najczęstszym sposobem leczenia czerwonych oczu u psa są miejscowe krople do oczu i maści. Stężenie kropli do oczu jest różne w zależności od nasilenia stanu zapalnego. W trakcie leczenia należy dokładnie monitorować psa pod kątem wszelkich zmian. Jeśli zauważysz krew w oku, natychmiast zadzwoń do lekarza weterynarii, aby umówić się na wizytę.

U niektórych psów rozwijają się guzy powieki. Guzy te zazwyczaj powodują obrzęk powieki, a gałka oczna może wystawać do przodu. Należy skonsultować się z okulistą, aby ustalić, czy te guzy są nowotworowe. W niektórych przypadkach, guzy mogą być łagodne lub nawet zapalne.

Istnieje wiele opcji leczenia nowotworów u psów. Niektóre psy są kandydatami do operacji, podczas gdy inni są kandydatami do chemioterapii. Na szczęście, niektóre nowotwory mogą być zarządzane z terapiami uzupełniającymi. Jednak nie ma konsensusu co do najlepszego przebiegu leczenia. Różne zabiegi mogą działać lepiej dla psa niż inne, więc ważne jest, aby omówić opcje leczenia z lekarzem weterynarii.

Istnieje kilka różnych przyczyn czerwonych oczu u psów. Zazwyczaj zapalenie powieki jest spowodowane przez bakterie lub infekcje grzybicze, ale są też takie przyczyny jak uraz lub rak. Jeśli twój pies wykazuje którykolwiek z tych objawów, twój lekarz weterynarii będzie chciał wykonać badanie oczu, aby wykluczyć inne przyczyny. Twój lekarz weterynarii może również chcieć wykonać biopsję, jeśli przyczyną jest rak. Inne przyczyny czerwonych oczu u psa to ciało obce w oku lub duża narośl na powiece.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *