Co powoduje kaszel u psa? Przyczyny i leczenie

Co powoduje kaszel u psa? Przyczyny i leczenie

Kaszel u psów może być spowodowany różnymi chorobami. Dowiedz się, co powoduje kaszel u psów, w tym wirus grypy psów i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Jeśli objawy są ciężkie lub trwają dłużej niż trzy tygodnie, należy szukać profesjonalnej pomocy. Twój lekarz weterynarii może przepisać antybiotyk, aby oczyścić infekcję. On lub ona może również zalecić leki na kaszel lub leczenie przeciwzapalne.

Wirus grypy psów

Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów grypy psów. Trwa on zazwyczaj od jednego do trzech tygodni i charakteryzuje się porywczym kaszlem. Może być podobny do kaszlu kenelowego, który jest suchym, swędzącym kaszlem, któremu może towarzyszyć zgrzytanie zębami. Kaszel może być również związany z gorączką, kichaniem i wydzieliną z oczu. W ciężkich przypadkach pies może również rozwinąć zapalenie płuc lub wtórną infekcję bakteryjną.

Kaszel wywołany przez wirusa grypy psów jest podobny do zwykłego kaszlu kenelowego, ale nie jest tak wyraźny jak objawy ludzkiej grypy. U psów zakażonych tym wirusem oprócz kaszlu występuje zazwyczaj gorączka, katar i śluz. Około 80% zakażonych psów rozwinie jakąś formę objawów klinicznych, ale większość wykaże tylko łagodne lub umiarkowane objawy. Niektóre psy będą miały przewlekły kaszel, który może być produktywny lub nieproduktywny. Kaszel może być również związany ze zmniejszonym apetytem i sennością. Szczep H3N2 wirusa jest związany z cięższymi objawami klinicznymi.

Najlepszym sposobem diagnozowania zakażeń wirusem grypy psów jest badanie serologiczne. Próbka surowicy jest pobierana przy pierwszej prezentacji i ponownie dwa do trzech tygodni później, kiedy pies wyzdrowieje. Surowica może być oddzielona od skrzepu i przechowywana w lodówce do czasu pobrania drugiej próbki. Próbki mogą być wysyłane przez noc bez zimnych opakowań lub 2-dniową dostawę z zimnymi opakowaniami. Wyniki tych testów mogą określić stopień zaawansowania choroby i czy wirus występował w przeszłości.

Chociaż szczepy H3N8 i H3N2 zostały po raz pierwszy zidentyfikowane u psów, stwierdzono je również u kotów. Zakażenia tymi wirusami po raz pierwszy wykryto w Azji w 2007 r., a do Stanów Zjednoczonych rozprzestrzeniły się w kwietniu 2015 r. Od połowy czerwca 2017 r. odnotowano liczne ogniska H3N2 u psów.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli u psów to choroba układu oddechowego, która może utrudniać oddychanie. Stan ten jest spowodowany przez czynniki drażniące w środowisku psa. Mogą to być chemikalia, dym, alergeny i perfumy. Leczenie ma na celu złagodzenie objawów i zapobieganie wystąpieniu przewlekłego zapalenia oskrzeli. Staranna opieka domowa i regularne wizyty u weterynarza mogą pomóc Twojemu pupilowi poczuć się lepiej.

Jeśli zauważysz, że Twój pies cierpi na przewlekłe zapalenie oskrzeli, musisz zabrać go do weterynarza w celu postawienia pełnej diagnozy. Na szczęście zapalenie oskrzeli można łatwo leczyć. Choroba wpływa na mniejsze drogi oddechowe, które odgałęziają się od tchawicy. Te drogi oddechowe transportują powietrze do pęcherzyków płucnych, które są kluczowe dla wymiany tlenu. Zapalenie tych dróg oddechowych powoduje nadmierną ilość wydzieliny, która zatyka drogi oddechowe, upośledzając dostarczanie tlenu.

Jeśli objawy u psa są wystarczająco nasilone, lekarz weterynarii może zalecić wykonanie dalszych badań w celu ustalenia przyczyny dolegliwości. Testy płukania przez tchawicę, wykonywane podczas gdy pies jest w znieczuleniu, pozwolą lekarzowi weterynarii na odessanie płynu z tchawicy i przesłanie go do analizy. Mogą być również wykonane badania czynności płuc. Po postawieniu właściwej diagnozy, lekarz weterynarii zaleci leczenie. Zazwyczaj celem leczenia jest zmniejszenie kaszlu i ułatwienie psu oddychania.

Podstawową przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli u psów może być wiele różnych rzeczy. Czasami jest to po prostu stan zapalny dróg oddechowych. Zapalenie to może powodować ciągły kaszel u psa. Niezależnie od przyczyny, ważne jest, aby rozpoznać objawy tak wcześnie, jak to możliwe.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli u psów jest stanem długotrwałym, który wymaga stałego leczenia. Trudniej jest wskazać przyczyny przewlekłego zapalenia oskrzeli u psów niż ostrego zapalenia oskrzeli, a niektóre psy mogą mieć zaburzenia genetyczne, które sprawiają, że choroba jest trudniejsza do wyleczenia. Ponadto, choroba może prowadzić do trwałego uszkodzenia układu oddechowego. Niestety, nie ma lekarstwa na przewlekłe zapalenie oskrzeli u psów, ale leczenie może złagodzić objawy i złagodzić dyskomfort Twojego psa.

Rak płuc

Istnieje kilka metod leczenia dostępnych w przypadku raka płuc u psów, a operacja jest zazwyczaj pierwszym krokiem w leczeniu. Przed operacją wykonywane są zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej w celu ustalenia, czy guz się rozprzestrzenił. Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny są również przydatne do diagnozowania pierwotnego guza płuc.

Naukowcy poszukują obecnie nowych terapii w leczeniu raka płuc u psów. Pomocna może okazać się terapia antyangiogenna, która hamuje wzrost komórek nowotworowych. Wykazano, że hamowanie angiogenezy spowalnia wzrost w zwierzęcych modelach raka płuc. Jeden z takich leków, ABT-510, jest w trakcie badań klinicznych u psów. Jest to lek weterynaryjny, który naśladuje działania naturalnego inhibitora angiogenezy.

Rak płuc u psów charakteryzuje się wysoką przeżywalnością, jeśli zostanie złapany we wczesnym stadium. Opcje leczenia tej choroby są podobne do tych dla innych rodzajów nowotworów psów. Chirurgiczne usunięcie jest często najłatwiejszym sposobem usunięcia komórek rakowych. Guz pierwotny może być usunięty w jednym zabiegu chirurgicznym.

Podstawowym sposobem leczenia raka płuc u psów i mięsaka histiocytarnego jest zabieg chirurgiczny. Procedura ta zazwyczaj obejmuje otwarcie jamy klatki piersiowej i usunięcie dotkniętego płata płuca. W przypadkach, gdy problemem są przerzuty, oprócz chemioterapii można zastosować środki celowane.

Pies z pojedynczym małym guzem w płucu, bez przerzutów do węzłów chłonnych, ma 50% szans na przeżycie po operacji. Jednak rokowanie dla psa zależy od wielkości, stopnia i stadium zaawansowania guza. Pies z dużą masą może mieć czas przeżycia osiem miesięcy lub więcej.

Rak płuc u psów jest spowodowany wieloma czynnikami, w tym genetyką i środowiskiem. Niektóre rasy są bardziej narażone na jego rozwój niż inne. Do ras o podwyższonym ryzyku należą: owczarki australijskie, boksery, pinczery dobermańskie i berneńskie psy górskie. Może być również spowodowana infekcją wirusową w płucach.

Alergie

Alergie i kaszel u psów są zarówno powszechnymi problemami i wymagają szybkiej pomocy medycznej. Powszechne alergeny u psów obejmują kurz, dym papierosowy i pchły. Mogą one być również przyczyną problemów żołądkowo-jelitowych i infekcji ucha. Te pokarmy, które wywołują reakcję alergiczną u psów, powinny być natychmiast usunięte z diety.

Leki i zastrzyki alergiczne mogą zmniejszyć nasilenie objawów i zatrzymać kaszel. Istnieją jednak przypadki, w których leki nie są skuteczne, takie jak przewlekły kaszel spowodowany astmą. W takich przypadkach lekarz weterynarii może zalecić stosowanie leków przeciwhistaminowych lub sterydów.

Lekarz weterynarii może pomóc w ustaleniu przyczyny objawów, aby przepisać najskuteczniejsze leki dla Twojego psa. Pierwszym krokiem jest dokładna diagnoza. Lekarz weterynarii może pomóc w ustaleniu, które alergeny powodują objawy. Weterynarz może również zalecić dietę o niskiej zawartości pokarmów przeciwzapalnych i białkowych.

Objawy alergii u psa obejmują swędzenie skóry, które może być zlokalizowane lub uogólnione. Dodatkowo, alergie mogą powodować biegunkę lub wymioty. Są one powszechne u wszystkich ras i mogą być spowodowane przez różne alergeny. Alergie u psów mogą być również wywołane przez alergeny pokarmowe lub powietrzne.

Inne objawy alergii u psa mogą obejmować problemy z uszami. Kanały w uszach psa mogą ulec zapaleniu i powodować nieprzyjemny zapach. Zwierzęta z alergią wykazują również wspólne objawy górnych dróg oddechowych, takie jak kichanie, kaszel i czerwone oczy.

Chociaż kaszel u psa może być oznaką drobnej infekcji, może być również wczesnym objawem poważniejszej dolegliwości. Jeśli Twój pies kaszle przez kilka dni z rzędu, powinieneś zabrać go do weterynarza w celu dokładnej diagnozy. Niektóre kaszle u psów są spowodowane kaszlem kenelowym lub reakcją alergiczną na ich środowisko.

Zapadnięcie tchawicy

Jeśli tchawica Twojego psa uległa zapadnięciu, należy koniecznie zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Objawy tego medycznego zagrożenia są często łagodne, ale nie powinieneś ich ignorować. Twój pies może wymagać pomocy w nagłych wypadkach i hospitalizacji. Leczenie tego stanu może obejmować tlenoterapię, aby złagodzić trudności w oddychaniu. Może również obejmować leki, które zmniejszają kaszel i stan zapalny. Wstępny środek uspokajający może być również podany, aby pomóc kontrolować kaszel i problemy z oddychaniem twojego zwierzaka.

Zapadnięcie tchawicy występuje najczęściej u psów w średnim wieku. Objawy obejmują kaszel i odgłosy trąbienia. Jest to spowodowane rozmiękczeniem chrząstki w tchawicy. Zdrowa tchawica powinna być twarda, a na jej szczycie powinna znajdować się szczelna membrana. Jeśli tchawica jest miękka lub zapadnięta, może to uniemożliwić powietrzu dotarcie do płuc, a nawet spowodować nieskuteczny kaszel.

Leczenie zapadającej się tchawicy u psa obejmuje terapię medyczną i zmianę stylu życia. Leki przeciwkaszlowe są często przepisywane w celu kontrolowania kaszlu i innych głównych objawów zapadnięcia tchawicy. Dawka jest zwykle dostosowana do góry na początku, aby kontrolować kaszel, a następnie miareczkowana w dół, aż do uzyskania stabilnej dawki.

Zapadnięcie tchawicy u psów zwykle dotyczy psów w średnim wieku lub starszych, ale może wystąpić u każdej rasy. Częściej występuje u mniejszych psów niż u dużych ras. Czynnikiem ryzyka jest również otyłość. Objawy zapadniętej tchawicy obejmują trąbiący kaszel bez śluzu, silne dyszenie i niebieskawe śluzówki. Zaburzenia oddychania u psa mogą trwać kilka minut, ale większość epizodów ustępuje samoistnie.

Przyczyn zapadnięcia się tchawicy u psa jest wiele. Może to być spowodowane genetyką lub stanem medycznym. W niektórych przypadkach zapadnięta tchawica może być śmiertelna.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *