Czym są modzele u psa i jak je w porę rozpoznać?

Czym są modzele u psa i jak je w porę rozpoznać?

Czarne modzele na łokciach psa mogą ograniczać jego ruchy. Ważne jest, aby skóra wokół łokcia pozostała elastyczna, aby pies mógł się swobodnie poruszać. Jeśli pies ma modzele na łokciach, może mieć trudności z wejściem i wyjściem z pewnych pozycji lub z otwarciem palców.

Dysplazja włóknista

Dysplazje włókniste (FH) to guzkowate, twarde zmiany zlokalizowane w przestrzeniach międzypalcowych i na nogach psów. Występują często u dużych ras i charakteryzują się twardością i nieregularnością. Komponenty skórne, które biorą udział w procesie hamartomatycznym, pomagają odróżnić różne typy FH.

Dysplazje fibrodynamiczne u psów mogą być małe lub duże i najczęściej są znajdowane w wyniku kastracji psa. Zazwyczaj nie są one nowotworowe, ale mogą dawać objawy dysurii. W opisie przypadku 10-letniego psa z masą w przedsionku opisano wyleczenie chirurgiczne.

W jednym z badań przeanalizowano 102 biopsje skóry psów. Wśród 102 przypadków 59 było samcami, a 43 samicami. Stosunek samców do samic wynosił 1,4:1. Jednak retrospektywne badanie 102 przypadków wykazało niski odsetek samic z FH.

Fibriadnexal dysplasiomas są powszechne u psów i mogą być zdiagnozowane przez lekarza weterynarii lub chirurga weterynaryjnego. Charakteryzują się nieregularnymi wiązkami kolagenu i obfitym kolagenem. Oprócz nich mają charakterystyczne cechy dojrzałych komórek mięśni gładkich i komórek mezenchymalnych.

Modzele podłużne

W większości przypadków modzele podłużne są niegroźne i nie będą wymagały wizyty u weterynarza. Jednak niektóre przypadki będą wymagały dalszego badania i leczenia. Łagodne przypadki modzeli mogą być leczone poprzez obserwację, zapewnienie miękkiej ściółki i zastosowanie opatrunków ochronnych. W ciężkich przypadkach należy zająć się problemem podstawowym i konieczne może być zastosowanie antybiotyków.

Istnieje kilka oznak, które mogą wskazywać na zakażenie modzeli. Modzel może być twardy i bolesny, gdy wywiera się na niego bezpośredni nacisk. Może być również oznaką cukrzycy, która może prowadzić do infekcji i uszkodzenia nerwów w stopie. Diabetycy są szczególnie narażeni na infekcje modzeli, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się do lekarza.

W jednym z badań, zespół naukowców badał dwa domowe sposoby leczenia modzeli podeszwowych. Porównali kliniczne leczenie podologiczne i domowy środek. W badaniu wzięło udział 46 osób. Uczestnicy mieli modzele na jednej lub obu stopach i byli obserwowani przez okres do trzech tygodni po interwencji. Badanie badające skuteczność różnych domowych sposobów leczenia rozwoju modzeli jest pierwszym tego typu, które ocenia ich efekty.

Podczas gdy większość modzeli jest nieszkodliwa, mogą one być bolesne i przeszkadzać w codziennych czynnościach. Lekarz może zalecić modyfikację obuwia lub golenie skóry modzeli. Niektórzy ludzie wolą je całkowicie usunąć, co można zrobić mocząc dotknięte miejsce w ciepłej wodzie, a następnie używając pumeksu do usunięcia martwego naskórka. Najlepiej robić to okrężnymi ruchami, ponieważ usuwanie zbyt dużej ilości skóry może prowadzić do infekcji.

Modzele podbarkowe są zazwyczaj spowodowane uciskiem i pocieraniem. Jeśli zauważysz modzel, który nie ma wyraźnego źródła nacisku, powinien zostać zbadany przez weterynarza. W rzadkich przypadkach rozwój modzeli może być spowodowany przez ciało obce uwięzione pod skórą. Ponieważ stopy spędzają dużo czasu w zamkniętym środowisku, są doskonałą pożywką dla bakterii. Bakterie mogą dostać się do nagniotków i wywołać infekcję, której efektem będzie ropa lub płyn wyciekający z dotkniętego obszaru.

W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić leczenie chirurgiczne. Powinno być ono jednak ostatecznością, ponieważ opieka pooperacyjna może być trudna, więc najlepiej unikać operacji, jeśli to możliwe. W międzyczasie możesz podjąć środki zapobiegawcze, używając wyściełanego łóżka lub miękkiego koca, lub po prostu chodzić po trawiastych terenach.

Odleżyny

Odleżyny u psów mogą być dość bolesne dla zwierzęcia. Jeśli nie są leczone, mogą się rozprzestrzeniać i powodować trwałe uszkodzenia skóry zwierzęcia. W związku z tym, ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać odleżyny u psa, aby można było je wcześnie leczyć. Możesz pomóc swojemu psu uniknąć rozwoju odleżyn zapewniając mu miękkie posłanie, czyszcząc pościel i sierść oraz regularnie ćwicząc.

Odleżyny u psów mogą rozwinąć się na każdym obszarze ciała psa. Szczególnie podatne na ich powstawanie są psy z ograniczonym ruchem lub osłabionym układem odpornościowym. Ponadto, psy niedożywione lub wychudzone nie mają odpowiedniej wyściółki, która chroniłaby ich kości. Chociaż odleżyny u psów są łatwo widoczne, możesz nie zdawać sobie sprawy, że Twój pies je rozwija, dopóki się nie otworzą.

Odleżyna stopnia pierwszego może zagoić się w ciągu trzech dni po usunięciu ucisku. Stopień drugi jest poważniejszy i może wymagać operacji. Stopień trzeci może wymagać miesięcy, a czasem lat, aby się zagoić, w zależności od tego, jak poważna jest rana.

Leczenie odleżyn u psów jest zróżnicowane. W etapie pierwszym można je leczyć miękkim posłaniem lub grubym materacem. Jeśli odleżyna jest wrzodem, możesz podać psu antybiotyk doustny lub posmarować to miejsce mydłem chirurgicznym. W zależności od stopnia zaawansowania owrzodzenia psa, lekarz weterynarii może zalecić dodatkowe zabiegi.

Odleżyna stopnia 4 może zagrażać życiu. Ten rodzaj bólu tuneluje pod powierzchnią skóry, powodując znaczne uszkodzenia leżących pod nią nerwów i mięśni. Powoduje również gorączkę, która może zagrażać życiu. Jeśli nie są leczone na czas, odleżyny mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała, takie jak krew lub kości.

Jeśli zauważysz, że u Twojego psa pojawiła się odleżyna, natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Odleżyny u psów łatwo ulegają zakażeniu i jest kilka etapów, które należy obserwować. Regularnie sprawdzaj, czy nie ma ubytków tkanki, odwarstwień lub blizny.

Leczenie

U psów często powstają modzele, kiedy śpią lub leżą przez dłuższy czas na twardej powierzchni. Podczas gdy modzele są zwykle nieszkodliwe, mogą być bolesne i mogą prowadzić do infekcji, jeśli nie są odpowiednio leczone. Na szczęście, zwykle nie wymagają one natychmiastowej pomocy medycznej, ale powinny być ściśle monitorowane. Jeśli zauważysz krew lub ropę sączącą się z modzela, najprawdopodobniej jest to infekcja i powinna być leczona antybiotykami.

Oprócz powodowania bólu, modzele mogą również utrudniać ruchy psa. Pies z modzelami może mieć trudności z otwieraniem palców lub poruszaniem łapami. Dzieje się tak dlatego, że ich skóra traci swoją elastyczność. Dodatkowo modzele mogą pękać i ulegać zakażeniom. Na szczęście leczenie modzeli u psów jest bardzo proste i można je szybko wykonać.

Środki nawilżające mogą zmiękczyć modzele i uchronić je przed pękaniem. Olej kokosowy, oliwa z oliwek, płynna witamina E i wazelina są powszechnymi produktami, które nawilżają modzele. Jednak te zabiegi mogą pozostawić plamy tłuszczu na meblach psa, więc należy zachować ostrożność. Pamiętaj również, aby nie stosować smarów, gdy pies leży na płytce, ponieważ może to spowodować bolesność i krwawienie.

Innym częstym schorzeniem, które powoduje modzele u psów są modzele łokciowe. Są one na ogół nieszkodliwe i odejdą same, ale jeśli szybko rosną, mogą być oznaką raka. Twój lekarz weterynarii może ocenić powagę problemu i zalecić leczenie dla twojego psa.

Modzele łokciowe u psów są bolesne i mogą zmienić wygląd Twojego psa. Problem ten może również prowadzić do powstania owrzodzeń i pęknięć, co czyni je sprzyjającym środowiskiem dla infekcji. Psy, które spędzają większość czasu na twardych powierzchniach są najbardziej narażone na rozwój modzeli łokciowych. Jeśli widzisz, że Twój pies cierpi z powodu modzeli, spróbuj zapewnić im dodatkowe spacery, aby pomóc zmniejszyć nacisk.

Inną metodą zapobiegania modzelom jest trzymanie psa z dala od twardych powierzchni podczas gorących miesięcy letnich. Psy są znane z tego, że szukają zimnych powierzchni do odpoczynku, a długotrwały kontakt z twardymi powierzchniami może powodować modzele. Alternatywnie, można kupić maty chłodzące dla psa, które są łatwe do czyszczenia i zapewniają amortyzację dla łap. Mata chłodząca utrzyma również komfortową temperaturę ciała Twojego psa.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *