Ile palców ma koń?

Ile palców ma koń?

Koń ma pięć palców u rąk i nóg, ale nie wiadomo dokładnie, ile ma cyfr. Ma również tylko jedno kopyto. Na środku kopyta znajduje się biała linia. Ten artykuł wyjaśnia jak wygląda kopyto konia i jak się ono ma do innych części ciała.

Zarodki koni mają pięć palców

Zarodki koni mają pięć odrębnych primordiów palców, zlokalizowanych w różnych miejscach na nogach. Największe primordium znajduje się w centrum embrionu, a primordia proksymalne i dystalne są zlokalizowane w kierunku ciała, podczas gdy primordia centralna jest umieszczona w kierunku przyszłego kopyta.

Długo zakładano, że embrion konia ma tylko trzy palce, ale ostatnie badania sugerują, że konie mają pięć palców na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Podczas gdy ograniczone dane embriologiczne sugerowały, że konie mają tylko trzy palce, zespół badaczy z New York Institute of Technology College of Osteopathic Medicine podważył ten pogląd. Badacze ci przeanalizowali embriony pochodzące już z ośmiu tygodni ciąży i zaobserwowali, że zawierają one dowody na istnienie pięciu cyfr.

Autorzy tego badania informują o swoich odkryciach w Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 287: 20192756. Autorzy wyjaśniają, że to odkrycie dostarcza kolejnych dowodów na to, że liczba cyfr tetrapoda jest ustabilizowana na tym etapie rozwoju. Autorzy zaznaczają, że do pełnej oceny wyników potrzebne są dodatkowe okazy.

Embriony koni są trudne do badania, ponieważ naukowcy nie mogą uzyskać ich dużej liczby. Jednak ekspert z North Carolina State University zajmujący się reprodukcją koni udostępnił naukowcom kolekcję końskich embrionów. Embriony zostały zakonserwowane przez zamrożenie i przeanalizowane pod kątem DNA, aby prześledzić zmiany w ich morfologii.

Naukowcy od dawna zastanawiali się, jak doszło do tego, że konie mają tak małą liczbę palców. Sądzono, że zmniejszenie liczby cyfr w trakcie ewolucji współczesnej kończyny końskiej wynika z utraty palców. Jednak najnowsze filogenezy i analizy kopalne wspierają hipotezę o przodku pentadaktylu.

Embriony koni mają mniej cyfr

Jednym z najbardziej uderzających przejść ewolucyjnych jest zmniejszenie liczby cyfr na kończynach koni. W tym badaniu, z North Carolina State University, zbadano zarodki pochodzące od klaczy hodowanych w ciągu 48 godzin od owulacji. Embriony zostały poddane seryjnemu przekrojowi poprzecznemu przez dystalną kończynę i zabarwione H&E.

Zarodki koni wykazują wzór fuzji bocznych cyfr podobny do tych u koni kopalnych. Mają one jednak mniej cyfr dystalnie do FL niż współczesne konie. Embriony końskiego FL pokazują trzy kondensacje cyfr dystalnie oddzielone od siebie, w porównaniu do czterech u Protorohippus.

Ludzkie embriony mają pięć cyfr. Zewnętrzne pary łączą się w metapodialy, czyli palce. Środkowa cyfra pozostaje na miejscu w dwa miesiące po poczęciu. Wszystkie inne zwierzęta, w tym konie, zaczynają z czterema lub pięcioma cyframi, ale wiele z nich kończy z mniej niż pięcioma.

Chociaż zarodki koni są znacznie mniejsze od ludzkich, faktem pozostaje, że mają one mniej cyfr niż ludzie. Wynika to z ich niewielkich rozmiarów. Zarodki koni mają mniejsze rozmiary niż ludzi, są mniejsze od oocytów.

Embriony koni mają jedno kopyto

Podczas gdy embrion konia zaczyna z pięcioma palcami, liczba ta wkrótce zostaje zredukowana do jednego. Zarodek pozostawia środkowy palec, podczas gdy zewnętrzne pary łączą się, tworząc metapodial. W ten sposób zarodek ma jedno kopyto. Fakt ten jest analogiczny do ewolucji cyfr u współczesnych zwierząt.

Jednak przed odkryciem pani Kavanagh naukowcy mogli zakładać, że konie mają trzy palce. Embriony koni są trudne do zdobycia. Na potrzeby badania jej zespół współpracował z ekspertem od reprodukcji koni z North Carolina State University. Embriony, których użyli, pochodziły od klaczy, które zostały sztucznie zapłodnione w znanych terminach. Dzięki temu wiedzieli, w jakim stadium rozwoju znajdują się klacze.

Wczesne embriony koni mają pięć primordiów, czyli palców, zlokalizowanych w różnych miejscach wzdłuż nogi. Największe primordium znajduje się w centrum embrionu i rozwija się w dolną część nogi i kopyto. Trzy pozostałe primordia rozwijają się w cyfry.

Zarodki wyrastają z małego watahy komórek z licznymi wyspecjalizowanymi tkankami i szablonem. Szablony te stale ewoluują, ale niektóre z nich niełatwo zmienić. Podczas gdy dorosłe konie nie potrzebują pięciu palców, zarodki muszą utworzyć pięć skupisk komórek.

Oprócz hipotezy pięciu cyfr, badacze odkryli dowody neuronaczyniowe, które wspierają hipotezę pięciu cyfr. Kończyny przednie współczesnych embrionów koniowatych pokazują, że embriony mają więcej tętnic i nerwów niż można by się spodziewać po jednej cyfrze. Genetycy testują teraz tę hipotezę badając próbki komórkowego DNA.

Embriony koni mają białą linię na kopycie

Naukowcom udało się odkryć, że konie mają pięć palców. To odkrycie skłoniło naukowców do ponownego zbadania, w jaki sposób konie rozwijają swoje kopyta. Do niedawna mogli oni zakładać, że wszystkie kopyta są identyczne. Jednak nowe badanie wykazało, że palce dorosłych koni różnią się od tych u embrionów. Podczas gdy embriony dorosłych koni mają tylko cztery palce, embriony gatunków pięciopalczastych mają białą linię na kopycie.

Naukowcy odkryli, że biała linia na kopycie rozwijającego się embrionu konia jest częścią wzoru kopyta. Biała linia na kopycie wskazuje, że zarodek rozwija się w kopyto. Jest to ważne, ponieważ wskazuje, że kopyto rozwija się prawidłowo. Nie oznacza to jednak, że u dorosłych koni nie ma brakujących palców.

Biała linia na kopycie konia jest w rzeczywistości przedłużeniem warstw laminarnych. Warstwy te łączą ścianę kopyta z leżącymi pod nią tkankami. W przypadku uszkodzenia laminy ulegają one rozciągnięciu. To prowadzi do poszerzenia białej linii. Jeśli kopyto nie jest widoczne, może być konieczne jego oczyszczenie lub lekkie podcięcie podeszwy, aby odsłonić białą linię.

Choroba białej linii jest wywoływana przez grzyby i bakterie znajdujące się w kopycie. Bakterie wywołujące chorobę rozkładają keratynę w ścianie kopyta. Powstałe w ten sposób oddzielenie może prowadzić do dalszych infekcji. Biała linia może również prowadzić do seedy toe, czyli stanu, w którym ściana kopyta oddziela się przy palcu. Może to prowadzić do silnego bólu w stopie konia i może wpływać na jego zdolność do poruszania się. Na szczęście istnieją sposoby leczenia tego stanu, które mogą rozwiązać problem.

Choroba białej linii może dotknąć każdy rodzaj konia. Jednak najczęściej występuje u koni podkutych, mało ruchliwych i trzymanych w wilgotnych stajniach. Zakażenia spowodowane przez bakterie mogą być trudne do wykrycia, ale lekarz weterynarii może pomóc w zapobieganiu infekcji. Poprzez redukcję zanieczyszczeń i patogenów w kopycie, można zapobiec chorobie białej linii. Właściwe kucie może również zminimalizować nadmierne obciążenia mechaniczne i wspierać prawidłową budowę kopyta.

Embriony koni mają zrogowaciałe twarde pokrycie

Ludzie i konie mają podobny rodzaj twardego pokrycia na swoich embrionach. Pokrycie to jest zrogowaciałe. Embriony ssaków mają włosy, a wiele części ich ciała jest zrogowaciałych, np. paznokcie, kopyta i dudki. Wszystkie ssaki mają w swoim ciele zrogowaciały naskórek, czyli alfa keratynę. Oprócz włosów ssaki mają rogi i inne rogowe pochodne naskórka. Oprócz tych cech pancerniki posiadają płytki skórne kości. Zwierzęta posiadają również poroże, które po świeżym wyrośnięciu ma pokrycie skórne.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *