Jakiego zapachu nienawidzą koty?

Jakiego zapachu nienawidzą koty?

Koty mają wyostrzony zmysł węchu, a ich reakcje na zapachy mogą się znacznie różnić, nawet w przypadku tego samego zapachu. Reakcje na zapachy różnią się u poszczególnych kotów, a koty reagują również w różny sposób na ten sam zapach, gdy jest on wystawiony na działanie w różnym czasie. Zapachy cytrusowe są szczególnie nieprzyjemne dla kotów i są powodem, dla którego nie należy używać sprayów o zapachu cytrusowym w niektórych pomieszczeniach.

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z canisrubra.com

Niektóre powszechne zapachy, których koty nie lubią

Koty są niezwykle wybrednymi stworzeniami, więc nic dziwnego, że niektóre zapachy doprowadzają je do szału. Niektóre zapachy są całkowicie nieszkodliwe, podczas gdy inne są wysoce toksyczne. Koty są szczególnie wrażliwe na olejek eteryczny z eukaliptusa, który powszechnie występuje w środkach czystości. Mimo że jest on nieszkodliwy dla ludzi, koty uważają go za wyjątkowo nieprzyjemny.

Świeża mięta jest jednym z najczęstszych zapachów, których koty nie lubią. Drażni ich nos i powoduje ucieczkę. Co więcej, mięta jest dla kotów toksyczna. Nawet dezodoranty i środki czystości zawierające miętę są dla nich toksyczne, więc prawdopodobnie nie są najlepszym wyborem dla twojego futrzanego przyjaciela.

Koty nie lubią również zapachów cytrusowych. Zapachy cytrusowe nie są dla nich szkodliwe, ale mogą powodować dyskomfort w ich nosach lub gardle. Ponieważ koty mają jeden z najsilniejszych zmysłów spośród wszystkich ssaków, zapachy cytrusowe mogą być drażniące dla wrażliwego zmysłu węchu kota.

Rośliny, które zawierają związki podobne do nepetalaktonu

Od dawna wiadomo, że skład chemiczny roślin przyciąga koty. Rośliny z rodzaju Nepeta wytwarzają wtórne metabolity, które wabią koty, a składniki aktywne są spokrewnione z feromonami występującymi w wydzielinach owadów. Jednak mimo bliskości kocimiętki, rośliny te nie są jej substytutami. Związki, które sprawiają, że rośliny te są tak atrakcyjne dla kotów, różnią się od tych występujących w kocimiętce.

Zapach kocimiętki i nepetalaktonu może również odstraszać różne gatunki owadów. Nie jest jednak jasne, jakie receptory węchowe są odpowiedzialne za ten efekt. Chociaż istnieje kilka teorii, żadna z nich nie może być uznana za rozstrzygającą. Na przykład kocimiętka może odstraszać szeroki zakres gatunków owadów, podczas gdy nepetalakton odstrasza mniejszą liczbę gatunków.

W badaniu badano wpływ różnych materiałów roślinnych na koty w testach biologicznych. Pięć różnych materiałów roślinnych było testowanych w dwóch egzemplarzach, z kontrolą negatywną wykonaną z zielonej herbaty. W każdym przypadku kotom oferowano 15 g materiału roślinnego w skarpecie. Wszystkie testy przeprowadzono w środowisku o niskim poziomie stresu, a wszystkie reakcje zostały zarejestrowane na wideo.

Citrus

Koty notorycznie odczuwają wstręt do niektórych zapachów. Na szczęście istnieją sposoby, aby trzymać je z dala od tych rzeczy. Jednym z najprostszych sposobów jest trzymanie skórek pomarańczy i innych zapachów cytrusów poza zasięgiem kota. Owoce cytrusowe, skórki i rośliny są ogólnie uważane za jadalne przez koty, ale ich wąchanie może je drażnić, a nawet powodować wymioty.

Najczęstsze zapachy, których koty nie lubią to cytrusy i świeże zioła. Zioła takie jak rozmaryn i tymianek są dla kotów szczególnie obraźliwe. Banan, musztarda, lawenda i eukaliptus są dla nich również obraźliwe. Koty nie lubią również zapachu mentolu.

Potpourri

Potpourri to jeden z najczęstszych zapachów, których koty nie znoszą, ale istnieją sposoby, aby używać potpourri w swoim domu bez niepokojenia kota. Potpourri składa się z suszonych roślin, które wydzielają zapachy, których koty nie lubią. Na przykład zapachy cytrusów są dla kotów bardzo nieatrakcyjne. Jednak do potpourri można dodać suszone skórki cytrusów, aby lepiej pachniały. Również spray z dodatkiem cytrusów może uwolnić subtelny zapach suszonej trawy cytrynowej.

Potpourri nie jest toksyczne dla zwierząt domowych, ale może podrażniać ich układ oddechowy. Najlepiej nie podawać potpourri kotu, jeśli nie masz pewności, czy jest ono bezpieczne dla Twojego pupila. Zapach może być dość nieprzyjemny i spowodować u kota wymioty i objawy mdłości.

Geranium

Aby nie wdawać się w kłótnie z kotem o zapachy, najlepiej zrozumieć, czego koty najczęściej nie lubią. Niektóre z najczęstszych zapachów, których koty nie znoszą, to wanilia, cytrusy, a nawet zapach gotującej się wody. Dla dodatkowej ochrony, spróbuj umieścić trochę cytronelli w miejscach, gdzie kot może się o nią ocierać. Pamiętaj jednak, aby nie nawozić rośliny, gdyż to sprawi, że jej zapach będzie znacznie gorszy.

Niektóre olejki eteryczne są toksyczne dla kotów, więc nie powinny być stosowane w ich pobliżu. Lawenda i tymianek mają bardzo nieprzyjemne zapachy, które mogą sprawić, że kot poczuje się niekomfortowo. Mogą też prowadzić do rozstroju układu pokarmowego, a nawet anoreksji.

Eukaliptus

Podczas gdy wiele osób założyłoby, że eukaliptus jest toksyczny dla kotów, jego zapach nie musi być dla nich szkodliwy. Zapach jest silnym środkiem odstraszającym i skutecznie zapobiega drapaniu przez kota ścian, niszczeniu mebli i uszkadzaniu roślin. Zniechęca również kota do oznaczania swojego terytorium.

Niektóre rośliny zawierają aromaty, których koty nie lubią, w tym lawendę. Chociaż może być kuszące spryskanie ogrodu lawendą i eukaliptusem, koty nie lubią zapachu tych zapachów. Co więcej, niektóre olejki eteryczne są trujące dla kotów i mogą powodować poważne problemy zdrowotne, jeśli są wdychane. Na szczęście lawenda i tymianek nie są toksyczne dla kotów.

Zmysł węchu kota jest dość wrażliwy i potrafi wykryć wiele różnych zapachów. Odrzuca żwirki dla kotów, które zawierają między innymi cedr, sosnę lub eukaliptus. Koty nie lubią również zapachu innych zwierząt. Ta niechęć do innych kotów jest często bardziej związana z terytorium i bezpieczeństwem niż z faktycznym zapachem.

Ocet

Koty mają bardzo wyostrzony zmysł węchu i będą starały się unikać miejsc lub przedmiotów, w których obecny jest zapach octu. Używanie octu jako środka odstraszającego koty może pomóc Ci zapobiec drapaniu przez Twojego kota mebli lub innych przedmiotów. Ten naturalny środek odstraszający jest bezpieczny, nietoksyczny i skuteczny.

Istnieje kilka sposobów na odstraszanie kotów, w tym rozpylanie octu na rośliny i wystrój ogrodu. Jeśli próbujesz zatrzymać kota na zewnątrz, powinieneś spryskiwać octem ten obszar co kilka dni, po dobrym deszczu. Możesz również spryskać octem niektóre obszary swojego domu – ale upewnij się, że używasz najmniejszej możliwej ilości i przetestuj go najpierw, aby upewnić się, że nie zabarwi żadnego materiału.

Ocet jest jednym z najczęstszych środków odstraszających koty, a najlepsze jest to, że nie szkodzi ani kotu, ani domowi. Jest kwaśny, ale nie jest szkodliwy dla twojego kota, i możesz go używać czystego lub rozcieńczyć wodą, aby uczynić go mniej kwaśnym i bezpiecznym dla powierzchni. Pamiętaj tylko, aby używać rękawiczek podczas rozpylania octu i nigdy nie rozpylać octu do oczu kota.

Trawa cytrynowa

Koty są znane z tego, że nie lubią cytrusowych zapachów, które są powszechne w perfumach i świecach. Na szczęście istnieją inne sposoby, aby zapewnić kotu przyjemny zapach. Możesz użyć olejków eterycznych, takich jak lawenda. Wystarczy dodać 20 kropli do pół szklanki wody, aby uzyskać roztwór, który pozostawi Twojego kota pachnącego świeżością i czystością. Możesz kupić 100% czysty olejek lawendowy online z Amazon.

Niektóre z najczęstszych aromatów, których koty nie lubią, to cytrusy, świeże zioła i rośliny geranium. Niektóre z tych zapachów są tak silne, że mogą nawet wywołać u Twojego kota wymioty lub anoreksję. Innymi zapachami, których Twój kot będzie się brzydził są zapachy dezodorantów i środków czystości.

Owoce cytrusowe takie jak grejpfrut czy mandarynka są również bardzo nielubiane przez koty. Wynika to z faktu, że cytrusy są silnie kwaśne i koty mogą mieć problemy z układem pokarmowym, jeśli je spożyją. Jeśli nie możesz trzymać ich z dala od pewnych obszarów, możesz rozważyć wypróbowanie repelentu na bazie cytrusów.

Coleus canina

Koty mają silny zmysł węchu i będą unikać wszystkiego, co daje im zły zapach. Są 14 razy bardziej wrażliwe na zapach niż my, co pomaga im unikać niebezpieczeństwa i zdobyczy. Koty mają szeroki zakres preferencji dotyczących aromatów, a wiele z nich jest toksycznych. Należą do nich sosna i cedr, które są dla kotów bardzo nieprzyjemne. Koty nie lubią również zapachu lawendy i eukaliptusa, które są szkodliwe.

Pieprz jest kolejnym powszechnym środkiem odstraszającym dla kotów. Niektóre repelenty dla kotów wykorzystują kapsaicynę, aby je odstraszyć. Rue jest również silnie trująca dla kotów. Pomimo tego, że jest trująca, roślina ta jest często uprawiana w ogrodach skalnych i na obrzeżach. Jej liście wydzielają skunksowy zapach po zgnieceniu. Ze względu na swój nieprzyjemny zapach nazywana jest czasem „Scaredy cat plant”.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *