Niedowład krótkotrwały u psa - co może być za niego odpowiedzialne?

Niedowład krótkotrwały u psa – co może być za niego odpowiedzialne?

Krótkotrwały niedowład u psa jest często objawem problemu neurologicznego. W niektórych przypadkach może być spowodowany przez złamanie dysku, które może zablokować przepływ krwi do rdzenia kręgowego. To może prowadzić do paraliżu nóg psa. Objawy są podobne do tych z udaru u ludzi. Pies nie będzie mógł chodzić ani poruszać nogami, dopóki przepływ krwi do nich nie zostanie przywrócony.

Zapalenie stawów

Zapalenie stawów jest bolesną i zwyrodnieniową chorobą stawów, która może prowadzić do osłabienia tylnych kończyn u psa. Zaburzenie to powoduje utratę elastyczności tylnych kończyn, utrudniając psu wstawanie i poruszanie się. W rezultacie pies staje się siedzący. To dodatkowo pogarsza siłę i kondycję mięśniową psa.

Zapalenie stawów nie jest uleczalne, ale można je leczyć. Wczesna diagnoza i leczenie mogą pomóc Twojemu psu żyć lepiej. Egzamin wellness w szpitalu weterynaryjnym Old Farm może pomóc wykryć wczesne objawy tej choroby. Obejmuje to sprawdzenie stawów, nawyków żywieniowych i czasu zabawy.

Zapalenie stawów u psów to bolesna choroba, która zwykle dotyka starsze psy. Szczególnie podatne na to schorzenie są psy z nadwagą. Jednak psy z dysplazją stawów biodrowych mogą rozwinąć zapalenie stawów biodrowych w młodszym wieku. Ten rodzaj zapalenia stawów zazwyczaj rozwija się powoli i nie jest zazwyczaj śmiertelny.

W niektórych przypadkach dochodzi do krótkotrwałego paraliżu jednej lub kilku kończyn, przez co pies nie jest w stanie chodzić. Stan ten jest spowodowany uszkodzeniem nerwów w szyi, ramieniu lub nodze. W ciężkich przypadkach pies może cierpieć na tetraplegię, czyli całkowity paraliż wszystkich czterech kończyn. Z kolei niedowład to częściowy paraliż, w którym pies może się jeszcze poruszać.

Zator włóknisty

Zator włóknisty (FCE) jest częstą chorobą psów, która może powodować całkowity lub częściowy paraliż. Występuje, gdy kawałek dysku międzykręgowego odrywa się i wchodzi do tętnicy kręgowej. Z tego powodu blokuje przepływ krwi do części rdzenia kręgowego i może powodować objawy, które naśladują udar.

Powrót do zdrowia po zatorach fibrokartylnych zależy od lokalizacji i rozległości uszkodzenia rdzenia kręgowego, ale psy zazwyczaj odzyskują sprawność po kilku dniach. Pełny powrót do zdrowia może trwać tygodnie lub miesiące. Jednak niektóre psy mogą nigdy nie odzyskać pełnej sprawności, w zależności od ciężkości zatoru i uszkodzenia nerwów.

Istnieje kilka sposobów diagnozowania i leczenia FCE u psów. Najskuteczniejszym sposobem diagnozowania stanu jest badanie rdzenia kręgowego. Rezonans magnetyczny może pomóc lekarzom określić, czy stan jest związany z kompresją, obrzękiem, czy przeszkodą. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, lekarz może przepisać lek, który pomoże psu odzyskać zdrowie.

Zator włóknisty jest nieoperacyjnym schorzeniem kręgosłupa, w przeciwieństwie do choroby krążka międzykręgowego, która wymaga operacji. Jednak jego objawy kliniczne są podobne do choroby krążka międzykręgowego, co sprawia, że do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest wykonanie badania MRI. Rehabilitacja chorego psa powinna obejmować leczenie wspomagające oraz fizjoterapię. Ważne jest, aby współpracować z multidyscyplinarnym zespołem klinicystów w celu ustalenia konkretnego programu rehabilitacji dla dotkniętego chorobą psa.

Mielopatia zatorowo-zakrzepowa jest stanem, w którym kawałek materiału dysku odrywa się i blokuje naczynie krwionośne zaopatrujące rdzeń kręgowy. Skutkiem tego jest brak przepływu krwi do kończyn. W efekcie kończyny dotkniętego chorobą psa są upośledzone.

Lekarz weterynarii może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego, jeśli u psa występuje krótkotrwała parestezja lub objawy utrzymują się dłużej niż dwa dni. Jeśli u psa wystąpią te objawy w ciągu kilku godzin od epizodu wycie, należy udać się do lekarza weterynarii z doświadczeniem w tej dziedzinie. Weterynarz może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego lub radiografii kręgosłupa w celu ustalenia przyczyny objawów. Możesz nawet skonsultować się z weterynarzem za pośrednictwem wideokonsultacji dzięki darmowej aplikacji dostępnej w Apple App Store.

FCE zazwyczaj nie jest stanem zagrażającym życiu, ale jest to nieprzyjemne i bolesne doświadczenie dla Twojego psa. Deficyty neurologiczne są zwykle zlokalizowane i łagodne w dotkniętej stronie, podczas gdy druga strona może być całkowicie normalna. Nasilenie dysfunkcji zależy od poziomu uszkodzenia rdzenia kręgowego. Niektóre objawy obejmują osłabienie kończyn, zmniejszoną zdolność do używania kończyn, a nawet paraliż.

Idiopatyczny zespół przedsionkowy

Chociaż nie ma specyficznego leczenia idiopatycznego zespołu przedsionkowego u psów, stan ten jest zazwyczaj samoograniczający się i może ustąpić w ciągu sześciu tygodni. W międzyczasie zwierzę powinno być uważnie monitorowane i otrzymać opiekę pielęgnacyjną. Może to obejmować karmienie ręczne i spacery na smyczy na zewnątrz, aby bezpiecznie ulżyć sobie. Leki przeciw chorobie lokomocyjnej mogą również pomóc w niektórych przypadkach. W ciężkich przypadkach pies może wymagać hospitalizacji.

Zespół przedsionkowy to stan, który wpływa na układ kontrolujący zmysł równowagi psa. Może to spowodować dezorientację i poważne zawroty głowy. W niektórych przypadkach stan ten jest spowodowany przez uraz ucha, taki jak pęknięta błona bębenkowa.

Jeśli Twój pies doświadcza objawów, które brzmią jak te związane z idiopatycznym zespołem przedsionkowym, powinien jak najszybciej odwiedzić lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii może wykonać badania, aby wykluczyć inne możliwe schorzenia. Analiza moczu i zdjęcia rentgenowskie pomogą wykluczyć inne możliwe przyczyny. Wykonane zostanie również badanie krwi, aby sprawdzić, czy nie ma infekcji.

Myasthenia gravis

Zaburzenie to można zdiagnozować na podstawie wywiadu i badania fizycznego. Psy z tą chorobą często mają trudności z przełykaniem i piciem z powodu utraty mięśni w przełyku. Utrata tych mięśni może skutkować wtórnym megaesophagus, co uniemożliwia jedzenie i płyny zepchnąć w dół przełyku. Może to prowadzić do aspiracyjnego zapalenia płuc.

Dotknięte psy mają niezwykle słabe napięcie mięśniowe i są niezwykle zmęczone. Choroba ta jest często dziedziczna i wymaga kontroli za pomocą leków. Choroba ta jest spowodowana niedoborem receptorów acetylocholiny, które uniemożliwiają prawidłowe przekazywanie sygnałów między nerwami a mięśniami.

Leczenie myasthenia gravis polega na podawaniu inhibitora antycholinesterazy. Lek ten musi być podawany w warunkach szpitalnych. Należy pamiętać, że lek ten ma pewne działania niepożądane, takie jak kryzys cholinergiczny. Pacjenci z tym schorzeniem mogą również wymagać terapii immunomodulacyjnej. Jednak ta terapia ma swoje własne działania niepożądane, w tym upośledzenie funkcji immunologicznych, nasilenie osłabienia.

Objawy tej choroby obejmują chód krótkoruchowy, osłabienie twarzy i trudności w połykaniu. Nieleczona choroba może prowadzić do porażenia układu oddechowego i śmierci. W przypadku rozpoczęcia leczenia, u większości zwierząt poprawa następuje już po trzech tygodniach. Całkowite wyleczenie może nastąpić w ciągu dwóch do sześciu miesięcy. Mogą jednak wystąpić nawroty choroby.

Na szczęście, rokowania w przypadku tej choroby są doskonałe dla psów, u których nie rozwinie się zapalenie płuc. Nawet 85% dotkniętych chorobą psów ulegnie spontanicznej remisji. Będzie to widoczne poprzez zmniejszenie miana przeciwciał w ciągu sześciu miesięcy od diagnozy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *