Pierwszy pies w kosmosie

Pierwszy pies w kosmosie

Prawdziwa historia Laiki i innych psów, które podróżowały w kosmos, jest fascynująca i inspirująca. Możesz dowiedzieć się więcej o Laice, Chizhik, Mishka i Smeliy czytając poniższy artykuł. Dowiesz się również, jak Laika została wyszkolona, aby przetrwać w kosmosie.

Laika

Pierwsze psy kosmiczne nie były ludźmi; były psami. Jednak radziecki program kosmiczny był zainteresowany wpływem podróży kosmicznych na żywe stworzenia, w tym psy. Dlatego też stworzyli misję Laika. Głównym celem misji jest określenie wpływu podróży kosmicznych na organizmy żywe. Spokojne i opanowane usposobienie psa sprawiło, że była ona idealnym kandydatem do misji. W 2001 roku Laika wraz z innymi psami została wystrzelona w kosmos.

Astronauci ze Związku Radzieckiego twierdzili, że Laika przeżyje w kosmosie tydzień, ale pies nie dał rady. Zmarła po zaledwie siedmiu godzinach. Mimo to misja wywołała kontrowersje związane z traktowaniem zwierząt i przez niektórych została uznana za propagandowy wybryk. Mimo kontrowersji, misja okazała się ogromnym sukcesem.

Statek kosmiczny Laika został nazwany Sputnik 2. Posiadał zaawansowane systemy podtrzymywania życia, takie jak generator tlenu, urządzenie pochłaniające dwutlenek węgla i wentylator aktywowany ciepłem. Statek kosmiczny był w pełni zaopatrzony w żywność i wodę, dzięki czemu Laika mogła przetrwać podróż. Misja doprowadziła również do powstania nowych projektów misji kosmicznych dla ludzi.

Pomimo tragicznego końca misji Laika, pies jest ważną częścią historii kosmosu. Poświęcenie psa było głęboko odczuwalne. Mimo że nie przeżyła misji Sputnika, rosyjscy naukowcy zapewnili opinię publiczną, że była pod dobrą opieką. Później Laika została zaproszona do zabawy z dziećmi radzieckiego naukowca.

W radzieckim programie kosmicznym naukowcy również wysyłali zwierzęta na loty suborbitalne. Sowieci wytrenowali trzy psy, Mushka, Albina i Laika, aby pomóc w testowaniu systemu podtrzymywania życia i oprzyrządowania. Psy te żyły w stopniowo zmniejszających się klatkach przez okres do 20 dni, ale stały się niespokojne i nie oddawały moczu. Ponadto wykazywały wiele problemów z układem pokarmowym, w tym kamienie żółciowe i zaparcia.

Chizhik

Laika to słynny kosmiczny pies, pierwszy tego typu, który został wysłany na orbitę. Stała się pierwszą żywą istotą w kosmosie i obiektem przemysłu propagandowego. Jej lot zakończył się sukcesem, choć w końcu zmarła. Lot Laiki udowodnił, że kosmos może być bezpiecznym miejscem do życia.

Misja została przeprowadzona w czasie, gdy niewiele było wiadomo o skutkach lotów kosmicznych dla żywych istot. Podczas gdy niektórzy naukowcy uważali, że ludzie nie przetrwają startu, inżynierowie postrzegali loty zwierząt jako ważny prekursor misji ludzkich. Misja utorowała drogę dla ludzkich lotów kosmicznych, dostarczając danych na temat tego, jak żywe organizmy przetrwają mikrograwitację.

Łajka była początkowo przybłędą znalezioną na ulicach Moskwy. Jej rozmiar i zachowanie czyniły ją idealnym kandydatem do misji. Była jednym z 36 radzieckich psów kosmicznych wybranych do programu. Psy te były odważne i żądne przygód – cechy, które czyniły je idealnymi kandydatami do misji.

Rosyjski program kosmiczny wystrzelił Sputnika 2 3 listopada 1957 roku, a Laika znalazła się wśród członków załogi. Chociaż jej statek kosmiczny nie został zaprojektowany do bezpiecznego powrotu, misja psa zaowocowała odkryciem promieniowania słonecznego i kosmicznego, a ostatecznie doprowadziła do zaprojektowania nowych misji dla ludzi.

Historia Laiki i innych psów w kosmosie zaczęła być upubliczniana dopiero kilka lat później. Laika zmarła wkrótce po swoim starcie, po tym jak przegrzała się i zapadła w swoim statku kosmicznym. Rząd radziecki poświęcił teraz pomnik Lajce i innym psom w kosmosie.

Mishka

Jedną z najbardziej niesamowitych historii o psach w kosmosie jest prawdziwa historia Laiki, pierwszego psa, który odbył podróż w kosmos. W 1957 roku Laika była psem ulicznym, kiedy została wybrana do lotu w kosmos na pokładzie rosyjskiego satelity Sputnika. Pytające spojrzenie psa i wyjątkowa osobowość spełniły kryteria podróży kosmicznej, a ona sama stała się pierwszym psem w kosmosie.

Pies przeżył lot tylko przez około dzień, zanim umarł z powodu udaru cieplnego i stresu. Pomimo krótkiego życia, Laika była postrzegana jako symbol postępu. Podczas gdy film nie pokazuje materiału filmowego Laika w kosmosie, pokazuje klipy naukowców szkolących ją do podróży.

Ponad dwa tuziny psów zostały wykorzystane w programie kosmicznym. Chociaż niektóre psy zmarły w procesie, wiele było w stanie przetrwać i zostało adoptowanych. Niektóre z psów stały się nawet gwiazdami pop w ZSRR! Laika, Belka i Strelka były wśród psów, które podróżowały w kosmos. Sowieci chcieli używać psów, które byłyby małe i jasne, co dobrze pokazałoby się na filmie. Ponadto preferowali psy, które były samicami, ponieważ ich wygląd pomagał w projektowaniu kombinezonów kosmicznych.

Chociaż Laika była pierwszym psim kosmonautą, dwa inne psy odbyły swoją kosmiczną podróż. Belka był weteranem innych lotów rakietowych. Laika, o pseudonimie Little Bug, była natychmiastową sensacją w mediach, ale tragicznie zmarła siedem godzin po wystrzeleniu. W 1958 roku dwa inne psy, Palma i Pushok, zostały wystrzelone na misję. Wytrzymały około dwóch godzin, wspinając się na wysokość 280 mil i 450 kilometrów, zanim dekompresja kabiny zmusiła je do powrotu na ziemię.

Oryginalna misja nie była udana, ale udowodniła wykonalność żywych pasażerów w przestrzeni kosmicznej. W rzeczywistości misja ta wyznaczyła etap dla ludzkich lotów kosmicznych i dostarczyła naukowcom ważnych danych na temat tego, jak zarządzać środowiskiem mikrograwitacji.

Lisa-2

Być może słyszałeś o rosyjskim psie Łajce, ale czy wiedziałeś, że odbył on podróż w kosmos? Laika została wybrana ze względu na swoje niewielkie rozmiary i posłuszeństwo, co czyniło ją idealnym kandydatem do misji kosmicznej. Niestety, nie była w stanie przeżyć, ale Sowieci wierzyli, że jej śmierć będzie humanitarna.

Niestety Laika i jej właściciel astronauta nie wrócili na ziemię, a psa nigdy więcej nie widziano. Pies stał się sławny i stał się pierwszym psem w historii, który podróżował w kosmos. Po swoim starcie stała się międzynarodową celebrytką, otrzymując dziennikarski przydomek Muttnik. Według radzieckich raportów, Laika była utrzymywana przy życiu przez około sześć lub siedem dni, zanim skończył się zapas tlenu. Smutny wynik misji zyskał sympatię całego świata.

Pierwszy lot Kusaczka odbył się 16 września 1960 roku na rakiecie nazwanej imieniem jej poprzednika, Palmy. Towarzyszył jej weteran lotów, Malyok. Przeżyli swój lot, ale niestety oboje zginęli po tym, jak statek kosmiczny rozpadł się w połowie orbity.

W latach po misji Łajki, Sowieci zaczęli eksperymentować z psami, które miałyby polecieć w kosmos. W latach 50. i 60. wysłali kilka psów na suborbitalne testy kosmiczne. Niektóre przeżyły i wróciły na ziemię. Inne nie przeżyły, ale większość została adoptowana. W rezultacie psy były kochane i szanowane.

Związek Radziecki od dawna uważał lot zwierzęcia w kosmos za prekursora misji ludzkich. Jednak Łajka była przybłędą z Moskwy, pierwotnie nazywała się Kudryavka. Po pewnym treningu, ona i dwa inne psy zostały wybrane, aby stać się pierwszymi zwierzętami w kosmosie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *