Prace w ogrodzie, które warto wykonać na początku wiosny

Prace w ogrodzie, które warto wykonać na początku wiosny

Jest wiele rzeczy, które można zrobić w ogrodzie na początku wiosny. Niektóre z rzeczy, które możesz zrobić na początku wiosny to przygotowanie hardscaping, mulczowanie i czyszczenie szklarni. Nie zaczynaj pracy z ziemią zbyt wcześnie. Może to doprowadzić do powstania kęp. A zbyt wiele prac w glebie na początku wiosny może uszkodzić rośliny.

Zbyt wczesna praca w glebie może spowodować powstanie kęp

Aby uniknąć kęp, pracuj w ogrodzie przed sadzeniem. Zdrowa gleba składa się z materii organicznej i cząstek mineralnych. Zawiera również wystarczającą ilość porów, aby umożliwić wodzie i powietrzu krążenie wokół cząstek gleby. Zapewnia to zdrowe środowisko dla korzeni roślin i innych pożytecznych mikroorganizmów. Dodatkowo pomaga rozkładać resztki roślinne na materię organiczną.

Najlepszym sposobem na określenie jakości gleby jest wykonanie testu glebowego. Wykop małą próbkę gleby i ściśnij ją. Gdy gleba utworzy kulę, jest gotowa do pracy. Do tego zadania dobrze sprawdza się kielnia ogrodowa. Jeśli gleba tworzy wstęgę lub staje się zbyt mokra, jest zbyt mokra, aby z nią pracować.

Ściółkowanie

Ściółkowanie jest ważną częścią pielęgnacji ogrodu i może poprawić zdrowie roślin. Jest to również dobry sposób na utrzymanie ciepła w glebie wiosną. Ściółkowanie pomaga również ograniczyć szkody wyrządzone przez zagęszczenie gleby. Zapobiega także rozwojowi chorób, które mogą zaatakować rośliny.

Do najlepszych mulczów do ogrodu należą kora drzew i kompost. Materiały te nie rozkładają się tak łatwo jak inne. Najlepiej stosować je wokół roślin wieloletnich. Innym wyborem są wióry drzewne. Materiały te nadają ogrodowi czysty, klasyczny wygląd i są powszechnie stosowane do dekoracyjnych granic i ścieżek ogrodowych. Trociny mogą być również używane jako ściółka, ale należy uważać, aby nie używać ich zbyt dużo. Trociny mogą zakwaszać glebę i wypłukiwać azot. Jeśli użyjesz zbyt dużo trocin, dodaj do gleby wapno ogrodowe, aby zneutralizować poziom pH.

Ściółkowanie w ogrodzie warto wykonać wczesną wiosną, ponieważ nadaje ogrodowi świeży wygląd i przygotowuje glebę do sezonu wegetacyjnego. Pomaga również udaremnić wzrost chwastów, zwłaszcza jeśli ściółkujesz grządki wcześnie. Przed ściółkowaniem można również dodać do gleby granulowany nawóz o spowolnionym działaniu.

Jako ściółki można również użyć kompostu. Jest to świetna opcja, ponieważ nie wymaga odchwaszczania. Jeśli jednak nie jesteś fanem kompostu, możesz użyć tkaniny krajobrazowej. Tkanina krajobrazowa powinna być podlewana przed zastosowaniem jej w ogrodzie. Należy ją pociąć na małe odcinki, aby można było przez nią sadzić. Ten rodzaj mulczu będzie korzystny dla większości drzew, krzewów i krzewów owocowych. Sprawi również, że młode warzywa będą lepiej rosły bez konieczności zmagania się z chwastami.

Przygotowanie hardscapingu

Przygotowanie hardscapingu w ogrodzie godnego wiosny to świetny pomysł z wielu powodów. Cieplejsze dni i dłuższe noce oznaczają, że wiosna jest tuż za rogiem. Jednak zima pozostawiła za sobą wiele gruzu, który będzie musiał zostać usunięty, zanim będziesz mógł cieszyć się swoją przestrzenią zewnętrzną.

Wiosna to czas nowych początków i odrodzenia. Możesz cieszyć się obserwowaniem, jak Twój ogród i posesja ożywają, pełne kolorów i zapachów. Ta pora roku to również świetny czas na przygotowanie swojego hardscapingu i nasadzeń.

Czyszczenie szklarni

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić podczas czyszczenia szklarni jest usunięcie zanieczyszczeń. Brud i inne zanieczyszczenia mogą przyciągać różne szkodniki. Te owady można znaleźć na roślinach lub na ziemi, która jest używana do kompostu. Używając odkurzacza sklepowego można pozbyć się zanieczyszczeń i brudu, ale należy pamiętać o użyciu naturalnego mydła, które nie pozostawi śladów. Środki czyszczące na bazie nadtlenku wodoru są doskonałym wyborem i są zarówno przyjazne dla użytkownika, jak i środowiska. Możesz również użyć specjalistycznych środków do czyszczenia szklarni, które łączą kwas siarkowy ze środkami zwilżającymi.

Po czyszczeniu można użyć środka odkażającego, aby zabić mikroby chorobotwórcze. Upewnij się, że rozcieńczyć roztwór przed zastosowaniem go do roślin, ponieważ opary mogą przytłoczyć rośliny. Dobrym pomysłem jest również spryskanie szklarni roztworem przeciwgrzybicznym.

Zanim przeniesiesz rośliny do szklarni, ważne jest, aby ją dokładnie wyczyścić. Najlepszym sposobem na to jest usunięcie wszystkich martwych roślin i użycie środka dezynfekującego. Środek dezynfekujący można kupić w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego lub w supermarkecie. Należy również wytrzeć rośliny, donice i podłogę za pomocą szmatki. Po wyczyszczeniu szklarni, należy opróżnić wszelkie nieużywane pojemniki, które znajdują się w szklarni. Jeśli możesz, wyczyść szklarnię również z zewnątrz za pomocą dobrej jakości myjki ciśnieniowej. Należy również sprawdzić, czy nie ma wycieków, jeśli takowe występują.

Przywracanie bylin

Istnieje wiele czynników, które decydują o tym, kiedy byliny zakwitną i powrócą do ogrodu wiosną. Wiedza o tym, czego można się spodziewać przed nowym sezonem, pomoże Ci szybciej przywołać te piękne kwiaty. Należy wziąć pod uwagę odmianę bylin, które uprawiamy, ich lokalizację oraz pogodę.

W łagodnym klimacie byliny półzimozielone pozostają zielone przez całą zimę. Wiosną mogą jednak wymagać przycinania. Do przykładów bylin półzimozielonych należą: Artemisia 'Huntingdon’ i 'Powis Castle’, Motyle (Heuchera), Malwa drzewiasta (Lavatera) i różne paprocie.

Byliny najlepiej rosną w dobrze zdrenowanej, luźnej glebie. Preferują bogatą zawartość substancji organicznych i powinny być przygotowywane jesienią. Dokładne podlanie ich przed posadzeniem sprawi, że ich korzenie pozostaną wilgotne. Sadząc byliny w gruncie, należy pamiętać o przygotowaniu gleby poprzez wykopanie dołka, który jest nieco głębszy i dwukrotnie szerszy od doniczki. Zapobiegnie to wysychaniu gleby przed rozpoczęciem sezonu sadzenia. Po przygotowaniu gleby można przystąpić do sadzenia.

Byliny są świetne do przywrócenia do ogrodu na wiosnę. Wiele z nich będzie kwitło rok po roku, a wiele ma długie cykle kwitnienia. Ważne jest również, aby wybrać odpowiednią bylinę do swojej strefy klimatycznej, miejsca i rodzaju gleby.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *