Testy na koronawirusy dla zwierząt domowych - czy można przebadać psa i kota na obecność COVID?

Testy na koronawirusy dla zwierząt domowych – czy można przebadać psa i kota na obecność COVID?

Testy na obecność koronawirusa u zwierząt domowych są dostępne dla psów i kotów, a badacze stwierdzili, że niewielki odsetek zwierząt domowych testował pozytywnie na obecność przeciwciał dla COVID. W niedawnym badaniu 75 psów i kotów z kliniki weterynaryjnej i schroniska dla zwierząt, naukowcy stwierdzili, że 32 z 48 psów i 24 z 54 kotów miało przeciwciała. Spośród osób z przeciwciałami u dwóch wystąpiły objawy, w tym utrata apetytu i senność. Objawy były zazwyczaj łagodne i przemijające, a tylko trzy przypadki wiązały się z poważną chorobą.

CDC nie ma dowodów, że zwierzęta domowe mogą rozprzestrzeniać COVID-19

Według CDC, COVID-19 nie jest przenoszony z człowieka na człowieka. Wirus powoduje objawy grypopodobne u ludzi, w tym kaszel, gorączkę i trudności w oddychaniu. Eksperci nie wyrazili jednak obaw dotyczących przenoszenia wirusa przez zwierzęta domowe. W rzeczywistości kilka międzynarodowych organizacji zdrowotnych wskazało, że zwierzęta domowe nie stanowią ryzyka przeniesienia COVID-19.

Tymczasem CDC twierdzi, że zwierzęta nie odgrywają większej roli w rozprzestrzenianiu się COVID-19 lub SARS-CoV-2. Warto jednak pamiętać, że niektóre koronawirusy, które pochodzą od zwierząt, mogą być przenoszone na ludzi. Ponadto COVID-19 prawdopodobnie pochodzi od nietoperzy i ma niskie ryzyko rozprzestrzenienia się ze zwierzęcia na człowieka. Chociaż nie są znane sposoby leczenia lub leki przeciwwirusowe dostępne do walki z COVID-19, CDC uważa wirusa za poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Chociaż nie ma dowodów, że zwierzęta domowe mogą rozprzestrzeniać COVID-19, niektóre zwierzęta zostały zarażone wirusem. Chociaż myszy laboratoryjne, kaczki i kurczaki mogą się zarazić, nie wydaje się, aby przekazywały chorobę ludziom. Chociaż nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą przenosić COVID-19 na ludzi, nadal ważne jest, aby myć ręce po pogłaskaniu zwierzęcia.

Dopóki nie ma solidnych badań naukowych, nie ma konkretnych dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą przenosić COVID-19. Istnieje jednak kilka przykładów przypadków, w których zwierzęta domowe były badane na obecność SARS-CoV-2. Pierwszym z nich był pies, którego właściciel miał COVID-19 pozytywny, natomiast dwa pozostałe przypadki dotyczą kota.

Badania

Nowy koronawirus znany jako COVID-19 powoduje choroby u kotów i psów. Ten nowy wirus nie jest taki sam jak koronawirusy psów i kotów, które powodują choroby u ludzi. Wirus ten charakteryzuje się tym, że na jego powierzchni znajdują się kolce przypominające koronę.

Ponieważ wirus nadal ewoluuje, nie jest jasne, w jaki sposób może on wpływać na zwierzęta domowe. W rezultacie, weterynarze nie zalecają rutynowych testów dla bezobjawowych zwierząt domowych. W rzeczywistości, lekarze weterynarii powinni unikać testowania zwierząt domowych z bezobjawową chorobą, chyba że ich właściciele są pewni przyczyny.

Chociaż potwierdzenie zakażenia COVID u zwierząt domowych jest ważne, nie jest to łatwe. Ponieważ zwierzęta często są bezobjawowe i nie wydalają wirusa przez długi czas, potwierdzenie zakażenia jest wyzwaniem. Komercyjny test antygenowy może być przydatny, ale może być drogi. Ponadto, pozytywne wyniki takich testów nie muszą zmieniać zalecanego leczenia.

Jednak pomimo rosnącego zaniepokojenia tym wirusem, weterynarze podkreślają, że zwierzęta domowe nie są narażone na ryzyko przeniesienia wirusa na ludzi. Wirus został znaleziony w europejskich fermach norek i innych dzikich zwierząt, ale nie wykryto go jeszcze u ludzi. Podczas gdy ryzyko przeniesienia wirusa ze zwierzęcia na człowieka jest bardzo niskie, kontynuowanie badań jest niezbędne, aby zachować czujność i chronić nasze zwierzęta.

Wyniki badań nad COVID-19 w Malezji są zachęcające, ale choroba ta nadal nie stanowi zagrożenia dla zdrowia publicznego. Na szczęście opracowano nowy test, który pozwala wykryć zmiany, jakie musi przejść wirus, zanim będzie mógł zainfekować człowieka. Wyniki tego nowego testu mogą pomóc weterynarzom we wczesnym wykryciu choroby i usprawnieniu leczenia.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę ma COVID-19, powinieneś odizolować je od innych zwierząt i ludzi. Jeśli to tylko możliwe, odizoluj swojego pupila w osobnym pomieszczeniu. Dodatkowo należy dokładnie umyć ręce przed i po interakcji ze zwierzęciem. Jeśli wyniki testu są pozytywne, należy skonsultować się z urzędem zdrowia publicznego w celu podjęcia dalszych środków ostrożności.

Przed przekazaniem swojego zwierzęcia do badania, upewnij się, że znasz wytyczne dotyczące pobierania próbek. Najnowszych informacji i wytycznych może udzielić lekarz weterynarii zajmujący się zdrowiem publicznym oraz AVMA. Należy również rozważyć, czy do pobrania próbek należy użyć środków ochrony osobistej. Ponadto, należy wybrać próbkę w oparciu o obraz kliniczny i cel badania.

Leczenie

Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę zaraziło się koronawirusem, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii. Objawy tej choroby obejmują wodnistą, pomarańczową biegunkę i nieprzyjemny zapach. Twój pupil może mieć również gorączkę i wymioty. Chociaż większość przypadków koronawirusa jest łagodna, leczenie może obejmować antybiotyki, opiekę wspomagającą lub elektrolity. Twój lekarz weterynarii określi odpowiedni przebieg leczenia w oparciu o nasilenie objawów Twojego zwierzęcia.

Podczas gdy nie ma specyficznego leczenia koronawirusa u zwierząt domowych, schemat opieki wspomagającej jest podstawą leczenia wirusów. W niektórych przypadkach Twój zwierzak może bezpiecznie wrócić do zdrowia w Twoim własnym domu. Jeśli zwierzę jest leczone w szpitalu, należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności i PPE.

Szczepionki mogą chronić Twojego pupila przed tym wirusem. Szczepionka przeciwko koronawirusowi psów, czyli CCoV, chroni psy przed najczęstszym szczepem tego koronawirusa. Jednak szczepionka ta nie jest uniwersalnie skuteczna przeciwko innym szczepom. Ponadto nie jest ona skuteczna przeciwko szczepowi SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19. Z tego powodu szczepionki przeciwko temu wirusowi nie są zalecane dla wszystkich psów.

Koronawirus jest zakaźny i jeśli Twój zwierzak się nim zarazi, musisz natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii. Powinieneś upewnić się, że przestrzegasz wszystkich instrukcji leczenia podanych przez lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii może również wymagać prowadzenia pisemnego rejestru objawów choroby u Twojego zwierzęcia. Najlepszym sposobem opieki nad zwierzęciem jest poznanie objawów i przyczyn infekcji.

Koronawirusy to duże rodziny wirusów. Niektóre z nich wywołują u ludzi choroby przypominające przeziębienie, podczas gdy inne mogą zarażać tylko zwierzęta. Istnieje również nowy typ o nazwie COVID-19, który może rozprzestrzeniać się z jednego zwierzęcia na drugie. Obecnie trwają badania nad ustaleniem źródła tego nowego koronawirusa.

Naukowcy z NIAID szybko rozpoczęli prace nad diagnostyką i terapiami dla COVID-19. Kontynuują również podstawowe badania nad przyczynami infekcji koronawirusowych i możliwymi interwencjami.

Profilaktyka

Zapobieganie zakażeniom koronawirusem u zwierząt domowych jest ważne dla zdrowia Twoich pupili. Jeśli podejrzewasz, że Twój zwierzak jest zarażony, powinieneś odwiedzić lekarza weterynarii. Będzie on w stanie wyjaśnić, jak można chronić swojego pupila przed COVID-19. Oprócz szczepienia swojego pupila, powinieneś również unikać kontaktu ze zwierzętami zakażonymi COVID-19.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zna przypadki występowania COVID-19 u zwierząt na całym świecie. USDA otrzymała również zgłoszenia o zarażeniu się tym wirusem przez koty i psy. Prowadzi ona listę potwierdzonych przypadków u zwierząt w USA, a badacze ciągle dowiadują się więcej.

Chociaż nie ma dostępnej szczepionki na COVID-19 u psów, dostępny jest test, który pozwoli wykryć, czy Twój pupil jest zarażony. Test WADDL oparty jest na łańcuchowej reakcji polimerazy, która wzmacnia RNA wirusa. Naukowcy z Instytutu WADDL dokonali walidacji testu przy użyciu zarchiwizowanych próbek z zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Test może przebadać nawet 100 zwierząt domowych dziennie.

Zapobieganie koronawirusom zwierząt domowych jest krytyczne dla ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby wywołanej przez SARS-CoV-2. Osoby zakażone COVID-19 powinny ograniczyć kontakt ze zwierzętami, takimi jak koty i psy, aby nie narażać się na kontakt z wirusem. Wirus może łatwo przenieść się na ludzi, którzy mieszkają ze zwierzętami i mają z nimi bliski kontakt. Dlatego konieczne jest praktykowanie dobrej higieny podczas kontaktu ze zwierzętami towarzyszącymi.

W związku z tym, że wirus szybko się rozprzestrzenia, konieczna jest ochrona zwierząt domowych przed chorobą. Szczepienia i właściwa higiena są ważne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Stosując się do powyższych kroków, możesz zapobiec zarażeniu COVID-19 przez Twojego pupila. Zakażone zwierzęta domowe powinny być również izolowane od gospodarstw domowych ludzi i zwierząt oraz nie powinny być pozostawiane w miejscach publicznych.

Podstawowym sposobem przenoszenia COVID-19 jest bezpośredni kontakt oddechowy między osobami. Do zakażenia dochodzi, gdy skażone powierzchnie i ręce dotykają wydzieliny z dróg oddechowych zakażonej osoby.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *